You are currently viewing Potraviny na prostatu

Potraviny na prostatu

Problémy s prostatou zhoršujú kvalitu (nielen sexuálneho) života, ale aj kondície. Ako zistíte, že máte problém? Vaša prostata je zväčšená a to vás nutká na časté močenie, ktoré je bolestivé, nekompletné, neuspokojivé a moč častokrát kvapká aj samovoľne (aj v nevhodnej chvíli – únik moču). Pichanie, pálenie či bolesť v podbrušku sú nepríjemné a môžu vám brániť v tom, aby ste sa vzrušili či dosiahli erekciu. A to teda rozhodne nie je to, s čím by ste chceli žiť dlhšie. Preto treba problém s prostatou riešiť, ba najlepšie, sa mu prevenciou včas vyhnúť.

Problémy s prostatou

Vedeli ste, že aj to, čo jete, môže za (ne)kvalitu vášho sexuálneho života? Na prostatu skutočne pôsobí i vaša životospráva. Napríklad také tuky a cukry, ktoré bežne obsahuje konzumujete, preukázateľne zvyšujú riziko vzniku rakoviny a nie iba rakoviny prostaty.

Ako sme už vyššie spomínali, problémy s prostatou sa môžu prejaviť pálením a bolesťou behom močenia, naliehavým močením či bolestivou ejakuláciou. V horšom prípade hovoríme o rakovine prostaty, ktorá sa prejavuje rozvojom nádorov, ktoré môžu byť zhubné (šíria sa) alebo nezhubné (nerozširujú sa). Pri oboch sa však zväčšuje objem prostaty a to sa prejavuje problematickým močením a bolesťami.

Potraviny na prostatu

Pokiaľ bude váš jedálniček pestrý a čerstvý, môžete sa včasne vyvarovať problémom s prostatou alebo ich minimalizovať. Nezabúdajte na ryby, zeleninu, zdravé tuky či zrná. Zaraďte ich do svojho jedálnička, ktorý by mal byť pestrý a zdravý. Toto sú najlepšie potraviny na prostatu:

Ryby

Chránia telo aj prostatu pred zápalmi, ktoré môžu v horších prípadoch postupne prerásť až do rakoviny. Ryby sú dôležitým zdrojom prospešných omega 3 mastných kyselín, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo a prijíma ich zo stravy. Na prostatu a plodnosť by ste mali dlhodobo konzumovať slede, tuniaky, ustrice, ktoré taktiež ovplyvňujú spermatogenézu a sú tiež pre mužov skvelým afrodiziakom. Ďalšie zdravé tuky obsahujú napríklad semená, orechy či olivový olej.

Bobule a lesné plody

Sú prospešné najmä vďaka svojim antioxidantom, ktoré telo chránia pred voľnými radikálmi. Antioxidanty tieto voľné radikály neutralizujú a pomáhajú odstrániť z tela. Skvelým zdrojom antioxidantov sú čerstvé alebo mrazené jahody, maliny, černice, čučoriedky, ríbezle, egreše – pokiaľ sú pre vás príliš kyslé, rozmixujte si ich ako smoothie.

Varené paradajky, melóny, grapefruity, guava a papája

Zaujíma vás, čo má spoločné táto skupina ovocia a zeleniny? Ide o špeciálnu látku lykopén, ktorá patrí medzi veľmi účinné antioxidanty a je to látka, ktorá priaznivo vplýva na plodnosť. Lykopén má taktiež veľmi významný preventívny účinok na rakovinu prostaty a tiež spomaľuje rast už existujúcich nádorových buniek. Táto látka sa tiež dobre vstrebáva z tepelne upravených paradajok – lepšie sa do tela dostane po ich uvarení. Paradajky ale nemusíte jesť samotné, môžete si z nich urobiť omáčky, šaláty, cestoviny, placky a tak ďalej. Samozrejme, jesť ich môžete aj surové.

Vynikajúcim zdrojom vitamínov, antioxidantov a lykopénu sú tiež granátové jablko či melón.

Brokolica a hlúbová zelenina

Hlúbová zelenina je pre kondíciu prostaty najvhodnejšia. Brokolica, karfiol, kaleráb, listové šaláty, bylinky či vňate obsahujú rôzne prospešné zlúčeniny, ktoré môžu chrániť prostatu a znižovať riziko vzniku niektorých nádorov, postihujúcich pohlavný a vylučovací systém.

Zelený čaj

Považuje sa za azda najvhodnejší nápoj pre ochranu prostaty. Vyberajte čisté čaje bez farieb, aróm či sladidiel. Naučte sa piť iba čistý, krátko vylúhovaný čaj. Zelený čaj je nápoj s najvyšším podielom prospešných antioxidantov (katechín, xanthín, epicatechín.). Tieto látky by mali brániť zdravým bunkám mutovať do svojej karcinogénnej podoby. Skúste zelený čaj piť pravidelne, poprípade ním nahraďte kávu alebo čierny či ovocný čaj.

Strukoviny a sója

Ak chcete mať zdravú prostatu, mali by ste ju zásobovať sójou a produktmi z nej. Sója totiž obsahuje účinný izoflavonoid genistén, ktorý zabraňuje rastu rakovinových buniek. Najväčšia koncentrácia týchto látok je v sójovej múke, tofu, surových alebo pražených bôboch a vo fermentovaných produktoch. Pravidelne prijímajte v strave aj fazuľu, šošovicu, hrach, klíčky alebo arašidy – sú prospešné vďaka obsahu fytoestrogénov, ktorých pravidelná konzumácia znižuje riziko rakoviny prostaty o 20%.

Orechy, tekvicové semená

Aj orechy (rôzne druhy) obsahujú zdravé tuky a pomáhajú znížiť škodlivý cholesterol. Obsahujú napríklad vitamín E, selén a vápnik. Selén pomáha v boji proti rakovine, patrí medzi minerály s výraznými antioxidačnými účinkami na prostatu a okrem toho podporuje aj plodnosť a spomaľuje starnutie buniek. Okrem orechov sú zdrojom selénu aj cereálie, hydina, pšeničné klíčky, hríby, cesnak či cibuľa.

Tekvicové a slnečnicové jadrá a semená majú tiež priaznivý účinok na močovú sústavu, mechúr a prostatu a znižujú riziko benígneho zväčšenia prostaty. Okrem toho zlepšujú prietok moču a tým pádom prispievajú k celkovému zdraviu celej močovej sústavy.

Potraviny, ktoré škodia prostate

Červené, vysoko spracované a nešetrne upravené mäso

Mäso samo o sebe nie je problémom. Tým je jeho nešetrná a nesprávna úprava. Prepečené červené mäso obsahuje karcinogény, ktoré zvyšujú riziko rozvoja mnohých druhov rakoviny. Nevhodná úprava je grilovanie, prepekanie a vyprážanie. Prostata je veľmi jemný a citlivý orgán a preto je na prítomnosť karcinogénov háklivá. Pre prostatu je menej vhodné hovädzie, bravčové, údeniny a spracované mäsové výrobky ako mleté mäso, konzervy, polotovary a hotové jedlá). Vhodnejšie sú hydina a ryby.

Nadbytok plnotučných a mliečnych výrobkov

Plnotučné výrobky pokojne môžete v jedálničku nechať, no nezabudnite ich striedať aj s tými nízkotučnými. Mali by ste znížiť konzumáciu plnotučného mlieka, plnotučných syrov nad 45% tuku, plnotučných jogurtov, smotanových syrov, zmrzliny a ďalších smotanových a mliečnych dezertov. Vymeňte ich za nízkotučné či odtučnené verzie. Vyskúšať tiež môžete ryžové, mandlové, sójové, kokosové, ovsené, kešu – mlieka a výrobky z nich.

Alkohol

Nadmerné užívanie alkoholických nápojov vedie tiež k negatívnym vplyvom na potenciu, erekciu a tiež prostatu. Alkohol okrem iného vytvára na močový mechúr tlak na častejšie močenie a takýto tlak neprospieva zdravému fungovaniu prostaty, okrem toho je alkohol škodlivý aj na plodnosť.

Vysoký obsah soli, cukru a biela múka

Nadmerná konzumácia soli a cukru vedie k problémom s cievami aj k metabolickým ochoreniam. Okrem toho je vylučovanie týchto látok z tela pre močovú sústavu veľmi náročné a môže spôsobiť rôzne zápaly ako aj problémy s prostatou. Ak môžete, vylúčte zo svojho jedálnička i potraviny obsahujúce bielu múku (koláče, pečivo, cestoviny) a nahraďte ich celozrnnými alternatívami. Potraviny s bielou múkou negatívne vplývajú na plodnosť, potenciu a prostatu a to vďaka zvyšovaniu cholesterolu a upchávaniu ciev.

Ako ďalej podporiť prostatu

Okrem zmeny v stravovaní môžete podporiť prostatu pravidelným pohybom a cvičením, skoncovaním s fajčením či pravidelným sexuálnym stykom. Práve ten je dobrým stimulom pre zdravé fungovanie prostaty. Napríklad časté ejakulovanie je veľmi dobrý preventívny prostriedok proti zápalu prostaty.

Prostatu možno preventívne chrániť aj cielene. Vyskúšajte kvalitný doplnok s obsahom živín, vitamínov, minerálov, ktoré vám v bežnej strave chýbajú a prijímate ich primálo. Vynikajúce sú tabletky na prostatu, erekcie, plodnosti, libida a celkového sexuálneho zdravia Stoporex, ktoré sú 100% prírodného zloženia a obsahujú výťažky zo Saw Palmetta a ďalších, ktoré sú pre prostatu výbornou výživou s preventívnymi účinkami. Navyše, tabletky Stoporex sú bez lekárskeho predpisu, kúpite ich jednoducho a diskrétne, priamo u výrobcu. Vďaka svojmu prírodnému zloženiu sa nemusíte báť vedľajších účinkov a môžete ich užívať aj dlhodobo.